Astăzi a fost o zi plină. Am pregătit împreună cu mama mea, câteva coșulețe, pe care le-am oferit cadou colegilor de la agenția unde lucrez, cu ocazia sărbătorilor.
Au fost 12 coșulețe umplute cu bunătăți făcute cu mult drag de amândouă: un mini-chec, trei mini-brioșe, trei biscuiți și o turtă dulce. Am mai adăugat o sticluță de vin roșu și o mini felicitare.
Arătau tare drăguț la final și am fost foarte mândre de rezultat. Ne-am bucurat că am putut să oferim puțină fericire, că doar despre asta este vorba în perioada asta (și nu numai). 🙂
Din păcate, rețeta de chec a mamei mele nu o pot împărtăși cu voi, pentru că ea se folosește de o cană pentru a măsura ingredientele și nu am apucat să aflu care este gramajul, dar încerc să o aflu cât se poate de repede. 😀
În orice caz, dacă doriți să oferiți ceva bun, făcut de voi, puteți mări cantitățile de la celelalte trei variante de dulciuri.
Găsiți mai jos link-urile celor trei rețete:
- Brioșe: au fost făcute din compoziția pentru negresă → http://jurnaldulce.ro/2016/12/06/negresa-buna-de-tot/
- Biscuiți cu unt: http://jurnaldulce.ro/2016/12/07/idei-dulci-pentru-sarbatori-partea-i-biscuiti-cu-unt/
- Turtă dulce: http://jurnaldulce.ro/2016/12/12/turta-dulce-si-casuta-din-povesti-%E2%99%A5/
Pentru împachetat am folosit coșuri împletite și panglică luate de la Jumbo și celofan pe care l-am găsit în piața de flori de la Coșbuc.
Vă las și câteva poze, poate vă inspiră. Spor la-ndulcit! 🙂
Poftă bună!
![Share on Facebook Facebook](http://jurnaldulce.ro/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/wheel/64x64/facebook.png)
![Follow us on Facebook Facebook](http://jurnaldulce.ro/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/wheel/64x64/facebook.png)
![Check out our instagram feed instagram](http://jurnaldulce.ro/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/wheel/64x64/instagram.png)